Planowanie wakacji to czas, kiedy cieszymy się na chwilę relaksu i oderwania od codziennych obowiązków. Dla właścicieli zwierząt jedną z najtrudniejszych decyzji jest to, zrobić z pupilami na czas wyjazdu. Zapewnienie psu odpowiedniej opieki w domu, jak i zabranie go ze sobą ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy kompleksowy poradnik odpowiadający na pytanie, czy warto wyjeżdżać na urlop z psem i ewentualnie jak się do tego odpowiednio przygotować.
Decyzja o zostawieniu psa na czas wyjazdu może być trudna. Wiąże się oczywiście z tęsknotą po jednej jak i drugiej stronie. Przed każdym wyjazdem należy zatem dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby podjąć w pełni świadomą decyzję. Główne zalety, które wynikają z zostawienia pupila w domu to między innymi:
Istnieje również sporo wad, które przemawiają na korzyść, zabrania pupila ze sobą. To między innymi:
Istnieje sporo opcji opieki nad psem na czas naszej nieobecności. Najpopularniejszą z nich będzie pomoc rodziny i znajomych. Rozwiązanie to ma dużo zalet, poczynając od zdecydowanie mniejszych kosztów, a kończąc na lepszym samopoczuciu zwierzęcia. Psy często znają naszych bliskich i będą czuły się przy nich znacznie lepiej, niż w otoczeniu obcych ludzi. Istnieją jednak sytuacje, w których znajomi nie chcą, lub najzwyczajniej nie mogą przygarnąć naszego pupila. W takim wypadku do dyspozycji mamy jeszcze dwie popularne możliwości, które oferują specjalistyczne firmy.
Petsitterzy to jedna z nich. Ludzie o tej specjalizacji to zazwyczaj profesjonaliści, którzy oferują różne usługi związane z opieką nad psami. Mogą zająć się zwierzęciem w domu właściciela lub w swoim własnym. Często oferują również dodatkowe usługi, takie jak spacery, zabawy, karmienie i podstawowe treningi. Ich oferty można znaleźć na popularnych platformach internetowych.
Hotele dla psów to miejsca, które profesjonalnie zajmują się pupilem na czas nieobecności właściciela. W ich ofercie mieści się całodobowa opieka nad psem, regularne spacery, karmienie oraz zabiegi pielęgnacyjne. Wiele z nich oferuje również dodatkowe usługi, takie jak treningi czy socjalizacja z innymi psami.
Warto przed skorzystaniem z pomocy nieznanej firmy, bądź opiekuna zwierząt, dokładnie ich sprawdzić. Pomóc mogą w tym liczne opinie, czy informacje od znajomych, którzy już korzystali z takich usług. Istnieje również wiele platform, które prowadzą ocenę petsitterów. Na ich podstawie jasno można określić, czy warto skorzystać z takiej usługi, czy lepiej szukać dalej. Nie należy zapominać, że często już sama rozłąka jest dla psa ciężkim przeżyciem. Pozostawienie go pod opieką osoby, która ma nieodpowiednie podejście do zwierząt, nie wpłynie na niego pozytywnie.
Decydując się na wyjazd z psem, warto go do tego odpowiedni przygotować. Przed każdą dłuższą podróżą należy zabrać go na wizytę u weterynarza. Lekarz sprawdzi ogólny stan zdrowia naszego pupila i upewni się, że wszystkie szczepienia są aktualne. Weterynarz może również doradzić, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami zdrowotnymi psa w trakcie podróży.
Po wizycie u specjalisty należy zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie psa do podróży samochodem. Jeżeli to jego pierwszy wyjazd, warto na początku przyzwyczajać go stopniowo do pojazdu, raz na jakiś czas jeżdżąc z nim na krótsze dystanse. W ten sposób zwierzak nie będzie miał większych problemów w trakcie dłuższej trasy. Jadąc już w miejsce docelowe, należy spakować niezbędne rzeczy na czas trwania podróży. Przydadzą się miska z wodą, i smycz, aby wypuszczać pupila na postojach. Warto również zaopatrzyć się w woreczki na odchody, które poza samą trasą, mogą przydać się w miejscu docelowym.
Wyjazd z psem w nieznane miejsce może wiązać się dla niego z dużym stresem. Dlatego jeszcze przed urlopem warto stopniowo przyzwyczajać go do nowych przestrzeni. W tym celu można zabierać pupila na spacery do miejsc, w których jeszcze nie był. W ten sposób zminimalizujemy stres, który zwierzak będzie odczuwać w miejscu docelowym
Wybierając się na wakacje z psem, należy skupić się na dwóch kwestiach. Ta istotniejsza to hotel. Każdorazowo należy sprawdzić go pod kątem możliwości przebywania w nim z pupilem. Wiele obiektów się na to nie zgadza. Rezerwując nocleg z wykorzystaniem popularnych platform, często mamy możliwość odfiltrowania tych, które nie pozwalają na wprowadzanie zwierząt. Aby mieć pewność, warto skontaktować się z recepcją i wprost zapytać o możliwość wprowadzania zwierząt do obiektu.
Nieco mniej istotna, jednak nadal ważna, jest kwestia okolicy. Warto ją sprawdzić i dowiedzieć się, czy będziemy mogli swobodnie chodzić z psem na spacery, lub czy będzie miał jakiś wybieg. Istnieje coraz więcej przestrzeni przyjaznych pupilom. Przykładem mogą być plaże dla zwierząt, które dostępne są niemal w każdym największym kurorcie w naszym kraju.
Jeżeli wybierasz się nad Bałtyk, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem „Gdzie pojechać nad morze z psem?".
Wiemy już jak przygotować psa do podróży. Przyszedł czas na kwestie związane z jego zdrowiem i bezpieczeństwem. O ile nawodnienie zwierzaka jest istotne, o tyle nie powinniśmy go karmić przed podróżą. Zazwyczaj negatywnie wpłynie to na jego żołądek, co zaszkodzi i jemu i nam. Podczas całej drogi warto też monitorować stan zdrowia pupila. Przebywając z nim na co dzień, bez problemu powinniśmy zauważyć, jeżeli zacznie się z nim dziać coś niedobrego. Zazwyczaj będzie to spowodowane stresem. Warto w takich sytuacjach dołożyć dodatkowy postój i dać psu odpocząć od samochodu.
W przypadku mniejszych psów warto również zaopatrzyć się w specjalistyczny transporter, który stabilnie umieścimy na siedzeniu. Większym zwierzakom powinna wystarczyć specjalistyczna mata samochodowa. Rozwiązania te zapewnią pupilom bezpieczeństwo, ale często też wpłyną na komfort ich podróży.
Niekiedy warto również skorzystać z ubezpieczeń dla zwierząt. Możemy skorzystać z nich już na miejscu i zabezpieczyć się na wypadek wyrządzenia przez naszego pupila jakichkolwiek szkód. Istnieją również takie, które w razie konieczności pozwolą nam pokryć koszty wizyty u weterynarza. Warto pamiętać, że pies w nieznanym otoczeniu czuje się mniej pewnie, co może skutkować pogorszeniem jego stanu zdrowia, i w skrajnych przypadkach, koniecznością wizyty u specjalisty.
Decyzja o pozostawieniu psa w domu lub zabraniu go ze sobą ma swoje wady i zalety. W przypadku, gdy postanowimy go zostawić, a nie możemy skorzystać z pomocy bliskich, warto skorzystać z usług petsitterów lub hoteli dla psów. Jeżeli jednak zrezygnujemy z opieki nad psem na czas rozłąki i postanowimy zabrać go ze sobą, warto odpowiednio się do tego przygotować. Wizyta u weterynarza, czy stopniowe przyzwyczajanie pupila do nowych sytuacji pomogą nam w uniknięciu niepotrzebnego stresu w trakcie urlopu. Warto też przemyśleć kwestie związane z ubezpieczeniem, ponieważ zwierzęta, które nie są u siebie, potrafią zachowywać się nieprzewidywalnie.